34 – o braku stacji dokującej, wizycie kosmitów i wiedźmach które pozwalają się mniej bać. Gościnnie: Paweł Badura.

Czas na kolejny #przecinekprzerywnik tym razem z gościnnym udziałem Pawła Badury z podcastu Kreatywne Zagłębie.  Rozmawiamy więc o grach a także o  kosmosie, morderczyniach, kosmitach, wiedźmach i ostrych przedmiotach. Nie zabrakło też poleceń podcastów. 

W tym odcinku rozmawiamy o:

Książce:”Jeszcze krótsza historia czasu  Stephena Hawkinga.

Jest to pozycja opowiadająca  o tym co się dzieje we wszechświecie. Wymaga nieco gimnastyki intelektualnej aby wszystko zrozumieć ale uzyupełniona o ilustracje staje się dużo łatwiejsza. Jest bogata w dużo metafor pozwalających wyobrazić sobie skalę zjawisk o których opowiada. 

Robię tu dygresję o Kanemanie i mam na myśli książkę “Pułapki myślenia” których jestem fanką. 

Komiks: Wiedźmy

Uparcie drążę temat horrorów i komiksów i tym razem łączę tematy. “Wiedźmy” to komiks w którym za scenariusz odpowiada Scenariusz: Scott Snyder a za rysunek: Jock. Jest podobno bardzio popularny w kręgach komiksomaniaków. To co w całej historii zainteresowało mnie najbardziej to dodatki. Jedna częśc dodatków pokazuje metodę za pomocą której powstał komiks czyli szkice, proces  kolorowania i dodawania napisaów. Druga część to felietony w których autor tłumaczy skąd w nim potrzeba straszenia innych i siebie. Jest to coś na co czekałam od dawna poszukując odpowiedzi na pytanie komu to i na co.

Paweł pyta też o to jak powstaje komiks a ja na pytanie nie odpowiadam bo opowiada o tym świetnie Marek Lachpwicz, autor komiksów który wszytko nam wyśpiewał w odcinku siedemnastym.

Paweł uwielbia grać w gry. Dlatego w swoim podkaście często nawiązuje do tego tematu.  Rozmawiał więc redaktorem naczelnym  CD- Action i Kamilem Zawodnym, streamerem z Twicha . U mnie opowiada o tym jak jak wraz z kolegami grywa na konsoli.  Przyznaje się do bycia członkiem teamu xbox.

Gra: Elite Dangerous

Poleca grę Elite: Dangerous – przemierzamy w niej wkosmos za sterami statku. Można być tam dobrym lub złym człowiekiem, handlowcem lub  żołnierzem . Fajne w  graniu online wraz ze znajomymi jest to, że podcza gry mozna pogadac na rózne tamaty. 

Gra przedstawia 1 do 1 wszytkie odkryte przez ludzkość układy słoneczne.  Gra powstałą około 3 lata temu ale pierwsza wersja jest w wieku mojego gościa 🙂

Książka : Katarzyna Bonda “Polskie Morderczynie” – audiobook.

Są to hisgtorie 14 kobiet – morderczyń. Każdy rozdział podzielony jest na dwie części, jedna bazuje na aktach sądowych, druga na rozmowach z kobietami. Książka strasznie mnie zirytowała, rozzłościła. Spodziewalam się historii z dreszczykiem, przemyślanych morderstw z premedytacją.  Smutana reflekcja jednak jest taka, że wiele z tych morderstw to morderstwa z bezradności. Ukazują dysfunkcje systemu pomocy,  przyzwolenie społeczne na znęcanie się nad kobietami, patologię i smutny krajobraz “polski B”.

Jeśli wolicie słuchać to audiobook jest po tu <link>

Jeśli chcecie papier książka jest o tu <link>

 

Serial: “Better call Saul”

Jest to spin of Braking Bad, dostępny na Netflix. Można go jednak oglądać nie znając Breaking Bad. Aktualnie odcinki czwartego  sezonu ukazują się co wtorek. Sezony są intersujace o tyle, że w pierwszym odcinku  widzimy zajawki przyszłosci w których Jimmy  zajmuje się zupełnie czym innym niż w pozostałych odcinkach.  Opowieść o prawniku  któremu niespecjalnie w życiu wychodzi do czasu kiedy schodzi  z klasycznej ścieżki rozwoju kariery 😉

Film: Arrival  ( Nowy początek)

O kosmitach którzy przybywaja na ziemię. Zaletą są ograniczone efekty specjalne, którymi inne filmy SF lubią być nafaszerowane.  Widzimy jedynie kilka lokacji.  Opowiada o dwunastu statkach kosmicznych (pięknych! moja ulubiona wizja statku!) na ziemi i kosmitach starających  się skomunikowac z ludzkością. Próbę zrozumienia ich języka podejmuje lingwistka, której losy śledzimy.

Interesujące podejście do tematu i dobra realizacja to chyba wystarczająca zachęta do zobaczenia tej produkcji.

 

Tu Paweł opowiada anegdotę o HBO  której nie będę spisywać, musicie posłuchać 🙂 Przy okazji poruszamy temat “Odyseii kosmicznej 2001”. Dla mnie tena film jest trudny ponieważ nie widziałam go za młodu a teraz film sie nieco zestarzał. Uwielbiam za to książkę w szczególności superprodukcję Audioteki.

Audiobook dostępny jest tu: <link>

 

Wersja papierową dorwiecie pewnie gdzieś na allegro.

 

A film wygląda tak i można go zobaczyć na Netfllix.

Myślę, że zamiast skomplikowanych testów na skłonności socjopatyczne można puszczać ludziom ten film i kto nie płacze pod koniec powinien zostać poddany dokładniejszej obserwacji 😉

 

SERIAL -“Ostre przedmioty” – produkcja HBO

Jednosezonówka na podstawie książki Gillian Flynn. Dość nieprzyjemny, nie dla ludzi wrażliwych, źle  znoszących widok samo-okaleczania.

Serial powstał na podstawie książki.

Jeśli lubicie te klimaty, książki autorki są też dostępne w formie audiobooków. Chociażby “Gon Girl” o której wspominam.

 

Tu robimy dygresje na temat alkocholizmu wsród kobiet ponieważ w tym kontekscie ostatnio widziałam wzmianki na temat tego serialu.. Mówię o kampani społecznej  “Wszystkie kobiety są słabe” o której nie mam zdania i musicie sobi wyrobic sami. Sposób jej przeprowadzenia jest kontrowersyjny ale niesiony przekaz istotny. Ma propagować wiedze na temat działania alkoholu na organizm kobiet, wpływ ten jest duzo silniejszy, łatwiej wpasc w alkocholizm a i  wyniszczenie organizmu nastepuje duzo szybciej.

Przykładowy spot reklamowy:

Polecane podcasty:

Yes Was Podcast aktualnie ma ponad 200 odcinków. Jest bardzo popularny w polsce podkast technologiczny. To jest moja tajna broń, słucham regularnie zeby potem sie wymądrzać o nowościach i udawać, że jestem bystrzejsza niż jestem 😉

 

( tak ukradłam logo z internetu i bezprawnie umieściłam na stronie)

oraz

The Menu Bar – podcast w jezyku angielskim w którym goście spotykaja sie w barze pija alkochol i rozmaiaja o IT.

Dawid Straszak – podcast charyzmatyczny.

 

Taki człowiek którego pokochałyby wasze babcie. Szalenie miły i uprzemy. Prowdzi  merytoryczny podcast w którym trzyma się tematu, czyli zupełnie inaczej niz u mnie 🙂

Odcinki które lubię to miedzyinnymi wywiad z pscychodietetyczką lub ten o pracy z głosem.

 

4 odpowiedzi do “34 – o braku stacji dokującej, wizycie kosmitów i wiedźmach które pozwalają się mniej bać. Gościnnie: Paweł Badura.”

  1. Dzwoniłem już do prokuratury – powiedzieli, że jadą NATYCHMIAST. Mogłem im wspomnieć, że w podcaście słychać polskie reggae na 1% głośności, także szykujcie się na dożywocie. :/

    (also: dzięki za miłe słowa <3)

    1. Teraz sobie pomyślałam, że skoro wszystkie nasze działania powinny być poparte jakimś konkretnym ‘Why?” które motywuje nas do działania to podrzuciłeś mi genialny powód aby regularnie nagrywać. Jak już dotrę do waszej ilości odsłuchań to wrzucę zamiast odcinka godzinne nagranie polskiego reagge. Ludzie będą słuchali z nadzieją, że o coś w tym chodzi a będzie chodziło jedynie o zwykły trolling.

  2. Better Call Saul zawsze wychodził z jednym odcinkiem tygodniowo. To nie jest produkcja Netflixa. Mają tylko do niej prawa i stąd odcinek tygodniowo.

    1. Dzięki za informacje. Są chyba jednak jakieś produkcje Netflixa które puszczali po jednym odcinku i nie Netflixowe które poszły całymi sezonami. Czy tak mi się wydaje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *