12 – Domki w Słupsku, Doki Doki, trauma na tropie szczęścia oraz o tym, że planujemy ucieczkę z więzienia, czyli kolejny #przecinekprzerywnik.

Kolejny odcinek z serii #przecinekprzerywnik

Opowiadamy o spontanicznej wycieczce do Słupska, podczas której jedliśmy w najstarszej pizzerii w Polsce. Pizzeria znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego 46–47 i wchodzi się do niej przez bar mleczny „Poranek”. To interesujące miejsce nie ma nic wspólnego z modnymi teraz hipsterskimi knajpami serwującymi klasyczne włoskie placki. W barze zjemy grubą drożdżową bułę przypominającą wypieki babci, które powstają w domowym zaciszu.

 

O Słupsku

Zwiedziliśmy też Basztę Czarownic oraz piękną Słupską bibliotekę.

Łukasz opowiedział nam o tym, jak zainspirował się Krystianem Kozerawskim, który – sam ucząc się programowania – równolegle uczy programowania w szkole syna. O Krystianie możecie poczytać tu.

O grach

W dwunastej minucie zaczynamy zwierzać się z własnych traum związanych z grami. Grą najbardziej ryjącą baniak, która doprowadziła mnie do załamania nerwowego, była „Brothers: A Tale of Two Sons”. Kliknięcie w link przeniesie Cię do wyczerpującej recenzji. Wrzucam też trailer:

Czekamy właśnie na premierę gry wymyślonej przez tych samych twórców, ale przeznaczonej dla dwóch graczy. Można grać, zarówno siedząc na tej samej kanapie, jak i z inną osobą, która posiada konsolę. Gra nazywa się „A Way Out” i wygląda tak:

Inne gry, w które można grać wspólnie, to „Diablo” oraz wiele gier na Nintendo Switch: „Lego City”, „Mario Oddysey”, „Death Squared” czy „Snipperclips”.

 

Kolejną traumatyzującą grą dostępną dla każdego jest „Doki Doki Literature Club!”.

 

Z pozoru klasyczna mangowa gierka: jako młody chłopiec zapisujesz się do klubu literackiego, aby podrywać pozostałe uczestniczki. Banalny pomysł z czasem zmienia się w traumatyzujący i wciągający układ zdarzeń. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wiele pracy włożono w tę grę i ile osób poświęciło czas, aby przeanalizować każdy szczegół, obejrzyjcie poniższe filmy. Uprzedzam jednak, że są pełne spoilerów.

O książkach:

Od dwudziestej siódmej minuty polecamy książki.

W pierwszej kolejności „Stumbling on happiness”, która na polskim rynku ukazała się pod tytułem „Na tropie szczęścia” (wydawca: Media Rodzina). Obecnie pozycja trudno dostępna.

Autor, Daniel Gilbert, jest profesorem psychologii Uniwersytetu Harvarda. W każdym zdaniu zachwyca błyskotliwością. Lekka narracja nie pozbawia jednak tej pozycji rzetelnego naukowego przekazu, bazującego na potężnej dawce badań z dziedziny psychologii, neurobiologii i ekonomii behawioralnej.

Nie mam zdjęcia książki, wrzucam zdjęcie na którym czytam tę książkę 🙂

„Pięć razy o przekładzie” to eseje Małgorzaty Łukasiewicz, które pozwalają zrozumieć problemy tłumaczy. Poznajemy zróżnicowane podejścia do tematu. Ta pełna ciekawostek książka naświetla aspekt historyczny oraz omawia aktualne spojrzenie na literaturę.

Pozostając w temacie przekładów polecam też “Przejęzyczenie” o którym poczytacie tu.

A kupić można o tu: link

„Legenda o samobójstwie”, czyli literatura piękna. Miałam zaburzony odbiór tej historii, ponieważ cały czas porównywałam ją z książką Oty Pavla.

stosik książek
książka Davida Vanna

Ta sama historia jest opowiadana na nowo – niewątpliwie każda z części staje się próbą zmierzenia się z utratą ojca. Nie jest to jednak powieść biograficzna; fakty mieszają się z fikcją, aby fikcja okazała się prawdą, a pierwotna prawda straciła znaczenie.

Część informacyjna to plan moich najbliższych podróży:

Od 28.04 do 4.05 planujemy być w Kołobrzegu, więc jeśli wiecie, co interesującego można robić w tej części Polski, koniecznie dajcie znać.

Od 17 do 20.05 będę na Targach Książki w Warszawie i będę miała dużo czasu, więc możecie polecić miejsca, które powinnam odwiedzić, i wydarzenia, w których powinnam wziąć udział.

22–23.05 to infoShare w Gdańsku – będę poszukiwała interesujących ludzi i poznawała nowe projekty.

Na koniec polecam „Olek Wandzel Podcast”. Chociaż wszystkie odcinki poruszają tematykę sportu, można się z nich wiele nauczyć. Waszej uwadze polecam szczególnie odcinek #36, którego gościem jest Michał Szafrański.

 

pozdrawiam, Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *